تبلیغات
تاریخچه های دنیا در یک وبلاگ - تاریخچه تبلت. منبع: www.aftab.ir
تاریخ : دوشنبه 30 مرداد 1391 | 07:20 ب.ظ | نویسنده : امین سبحانی
علامتگذاری هایی که از نقاشی های روی دیوار غارها از ۳۰ هزار سال پیش به جا مانده، ثابت می کند که نوشتن و کارکردن روی یک صفحه مسطح یکی از آرزوهای دیرینه انسان است....

علامتگذاری هایی که از نقاشی های روی دیوار غارها از ۳۰ هزار سال پیش به جا مانده، ثابت می کند که نوشتن و کارکردن روی یک صفحه مسطح یکی از آرزوهای دیرینه انسان است. شاید به جرات بتوان گفت که «تبلت ها» به همین دلیل است که در دنیای پرزرق و برق فناوری و مملو از انواع ابزارهای ارتباطی بزرگ و کوچک محبوبیت بسیاری یافته اند.

تبلت های امروزی در عین زیبایی و ضخامت بسیار کمی که دارند، عمقی وسیع برای انجام کارهای مختلف دارند. در گذشته افراد به این تبلت ها به عنوان ابزاری برای سرگرمی و بازی نگاه می کردند، اما این وسیله امروز براحتی می تواند جایگزین کامپیوترهای شخصی و لپ تاپ شود. کار کردن با تبلت ها در گذشته نیاز به قلمی داشت و می توان گفت که نمی توانستند حس واقعی را به انسان بدهند، اما تبلت های امروزی کاملا لمسی هستند و دیگر نیازی به قلم ندارند. از همین رو روز به روز به محبوبیت آنها افزوده می شود. چنانچه مرکز تحقیقاتی فارستر پیش بینی کرده که میزان فروش این ابزارها تا پایان سال میلادی جاری از ۲۶ میلیون واحد خواهد گذشت و تا سال ۲۰۱۵، تعداد کاربران تبلت ها با ۱/۸۲ درصد رشد خواهد داشت. تبلت ها هم همانند هر ابزار دیگری مراحلی را طی کرده اند و امروزه به شکل و شمایلی که هم اکنون می بینیم، درآمده اند. در ادامه به بررسی روند تکامل این ابزارها می پردازیم:

 

 

● داینابوک

شرکت سازنده: هیچ وقت به تولید نرسید

سال تولید: ۱۹۶۸ (سالی که ایده آن مطرح شد)

کامپیوتر مسطحی را تصور کنید که همانند نوت بوک است و کمتر از ۲ کیلوگرم وزن دارد و از طریق فناوری صفحه نمایش لمسی و یک صفحه کلید که به صورت کشویی وجود دارد، کار می کند. تصور این ابزار در دنیای امروزی چندان کار سختی نیست، اما در سال ۱۹۸۶، یعنی زمانی که آلن کای در حال پروراندن ایده های خود برای ساخت تبلت بود، این تصور غیرقابل باور بود. زمانی که ایده ساخت داینابوک به ذهن کای خطور کرد، وی در بخش فناوری شرکت زیراکس کار می کرد و مسوول برنامه نویسی و همچنین رابط کاربری بود. اما داینابوک هرگز ساخته نشد و کای سال ها بعد یعنی در سال ۱۹۷۲ جزییات طرحش را روی یک ورق کاغذ کشید و آن را «یک کامپیوتر شخصی برای کودکان تمام سنین» نامید.

 

 

● تبلت خجول

شرکت سازنده: اپل

سال تولید: ۱۹۸۳

اپل حتما خجالت زده می شود، اگر یاد تبلت اولیه خود یعنی Bashful (به معنی خجول) بیفتد، زیرا کلی درباره این تبلت حرف زد و هیچ وقت عرضه نشد. فقط عکس های نمونه مفهومی آن وجود دارد که نشان می دهد این تبلت همانند یک کامپیوتر مسطح است با یک صفحه کلید، فلاپی درایو و کیس قابل حمل.

این تبلت تازه سال گذشته با همکاری Frog Design ساخته شد. هارتموت اسلینگر، بنیانگذار Frog این ایده را با طرح سفید برفی برای اپل ساخت، رنگی که نخستین بار روی کامپیوتر Apple IIc امتحان شد و این برند را تا سال ۱۹۹۰ با این رنگ تعریف کرد.

 

 

● گریدپد

شرکت سازنده: گرید سیستمز

سال تولید: ۱۹۸۸

اگر گریدپد در وهله اول شبیه به گوشی های Palm باشد، جای تعجب ندارد. زیرا آبا و اجداد هر دوی آنها یک نفر است: جف هاوکینز. وی مدیر بخش طراحی ابزارهای قلمی است که ابتدا در Palm و بعد در Handspring شروع به کار کرد. گرید پد که براساس یک صفحه نمایش لمسی و با سیستم تشخیص دست خط کار می کرد، توسط هاوکینز طراحی شد. وی این ابزار را با استفاده از ماده گرافین که بعدها در تبلت نیوتون اپل و گوشی های پالم نیز به کار رفت، ساخت. گریدپد شاید قابل حمل بود، اما ۲ هزار و ۳۷۰ دلار قیمت داشت و کمتر کسی می توانست آن را خریداری کند. محبوبیت این ابزار نیز محدود به مراکز پزشکی و موسسات اجرای قانون می شد.

 

 

● فری استایل

شرکت سازنده: لابراتوار وانگ

سال تولید: ۱۹۸۹

لابراتوار وانگ با ساخت یک سیستم قلمی به بازار تبلت ها وارد شد. این ابزار به کاربران امکان می داد که روی فایل ها بنویسند یا از طریق یک گوشی موبایل و به صورت صوتی یادداشت بنویسند و سپس این سند را ایمیل کنند. فری استایل یک نسخه کاربردی برای دفاتر کاری بود که در آن کارمندان مجبور به نوشتن اسناد بسیاری بودند. فری استایل یا به صورت قطعه به قطعه یعنی تبلت، قلم، کارت کاربری، نرم افزار، کابل، تلفن موبایل، فکس و اسکنر فروخته می شد یا به صورت بسته بندی.

 

 

● EO

شرکت سازنده: AT&T

سال تولید: ۱۹۹۳

EO محصول AT&T یک وسیله ارتباط شخصی تبلت مانند است که بیشتر شبیه به ابزاری است که در داستان های علمی تخیلی دیده می شود. در آن زمان، این ابزار واقعا شبیه به ابزارهای علمی تخیلی بود که به ابزارهای دیگری چون تلفن همراه، مودم، فکس، میکروفون، تقویم، برنامه پایگاه داده و ورد مجهز بود. دو فناوری مهم در این تبلت به کار رفته بود: سیستم عامل شرکت GO و ریزپردازنده Hobbit شرکت AT&T. این وسیله اصلا برای AT&T شانس نیاورد، زیرا دقیقا زمانی صاحب GO و EO شد که این وسیله با شکست روبرو شد، تقاضا برای این فناوری ها بشدت کاهش یافت و این شرکت به کلی بسته شد.

 

 

● آی پد

شرکت سازنده: اپل

سال تولید: ۲۰۱۰

می توان گفت که درباره آی پد اپل حرفی نیست که زده نشده باشد. آی پد پس از ورودش به بازار کاملا بازار تبلت ها را قرق کرد. گزارش کام اسکار که روی ترافیک تبلت در ۱۳ کشور جهان متمرکز است، نشان می دهد که سهم ترافیک (میزان عرضه) آ ی پد در این کشورها بالای ۹۵ درصد است. حتی با وجود رقابت بسیار و روزافزون سیستم های عامل و سخت افزار مربوط به تبلت ها، اپل هنوز هم توانسته جایگاه برتر خود را در بازار تبلت ها حفظ کند.

 

 

● تبلت پی سی

شرکت سازنده: مایکروسافت

سال تولید: ۲۰۰۲

بیل گیتس اصرار زیادی روی ساخت تبلت داشت و همیشه معتقد بود که برای جا نماندن از بازار رقابتی باید وارد بازار تبلت نیز شد. همین اصرارها هم باعث شد که در سال ۲۰۰۲، در نمایشگاه Comdex، زمانی که طراح نرم افزار مایکروسافت یعنی برت کیلی نمونه مفهومی از تبلت پی سی را به بازدیدکنندگان نشان می داد، گیتس درباره آن سخنرانی کند. این تبلت به فناوری تشخیص دست خط مجهز است و در واقع کامپیوتری است که تمام عملکردهایش در یک فرمت تبلت مانند با پردازش مرکزی ۵۰۰ تا ۶۰۰ مگاهرتزی، رم ۱۲۸ مگابایتی، هارد دیسک ۱۰ گیگابایتی و پورت های USB جمع شده است. تبلت هایی مانند تبلت های شرکت Compaq و VieSonic که از سال ۲۰۰۲ شروع به عرضه شدند، از نسخه تبلت پی سی ویندوز XP استفاده می کردند، اما هرگز نتوانستند سهم زیادی از بازار را به دست آورند.

 

 

● XO

شرکت سازنده: بنیاد OLPC

سال تولید: ۲۰۱۲

«یک لپ تاپ برای هر کودک» برنامه یی است که در آن قرار است لپ تاپ های ارتقا یافته یی را با نام XO ۳ که زیر ۱۰۰ دلار قیمت دارد طراحی شده و در کشورهای توسعه یافته میان کودکان توزیع شود. این لپ تاپ با نور خورشید شارژ می شود و قابلیت اتصال به اینترنت ماهواره یی را دارد تا از این طریق کمبود منابع و زیرساخت هایی که شهروندان در مناطق دورافتاده یا محروم با آن مواجه هستند، حذف شود. نخستین بار ایده لپ تاپ XO ۳ به ذهن آلن کای رسید، البته وی نام تبلت خود را داینابوک گذاشته بود. قطع نظر از نیازهای عملکردی مربوط به یک کامپیوتر، کتابخوان الکترونیکی و دوربین، تبلت واقعا می تواند به صرفه باشد. گفتنی است نیکولاس نگروپونته بنیانگذار یک لپ تاپ برای هر کودک است و زمانی که برای عرضه این لپ تاپ ها وعده اش را داده سال ۲۰۱۲ است. البته این برنامه ضرب الاجل خود را در پروژه های قبلی از دست داده است.

 

 

● نیوتون

شرکت سازنده: اپل

سال تولید: ۱۹۹۳

اگر ضرب المثل «هر چه بیشتر سعی کنید، بیشتر شکست می خورید»، را شنیده باشید، حتما درک خواهید کرد که چرا اپل برای دومین بار در خط زمانی تبلت ظاهر شد و می توانید حدس بزنید که چه اتفاقی افتاد. نیوتون اپل یک دستیار دیجیتال شخصی یا PDA (کامپیوتر جیبی که فاقد صفحه کلید است و اکثرا در کارهای تجاری مورد استفاده قرار می گیرد) است که می خواهد ادای تبلت را دربیاورد. تیم سازنده نیوتون در ابتدا روی ابزاری کار می کردند که فیگارو نام داشت. دلیل ساخت فیگارو، طراحی یک ابزار با صفحه نمایش حساس به لمس و ماتریسی بود. قیمتی که برای این ابزار در نظر گرفته شد شش هزار دلار بود. توسعه این تبلت باعث روی دادن تحولاتی در صنعت تبلت سازی شد که در نهایت به کام شرکت های دیگر تمام شد. اپل به جای ساخت یک تبلت، دو بار تبلت ساخت و بار دیگر روی پروژه یی متمرکز شد که ابزاری سبک تر، قابل حمل تر و ارزان قیمت تر از فیگارو بود. این تبلت همان نیوتون بود.
طبقه بندی: تاریخچه های مدیا، 

  • دانلود فیلم
  • خرید vpn