تبلیغات
تاریخچه های دنیا در یک وبلاگ - تاریخچه توپ فوتبال. منابع:amir22222222.persianblog.ir , www.hamshahrionline.ir و www.tebyan.net
عده ای معتقدند که در دوران اولیه زندگی بشری انسان با قلوه سنگها فوتبال بازی می کرد! این تصور چندان عجیب نیست چون جنس برخی از توپهای اولیه از سنگ بود!
توپ‌های فوتبال تا پایان دهه‌ شصت از تکه‌های نوار شکل چرمی تشکیل می‌شد
«جابولانی» واژه‌ای است از زبان بانتو، یکی از یازده زبان رسمی در جمهوری آفریقای جنوبی که ۲۵ درصد مردم این کشور به آن صحبت می‌کنند. این واژه به معنای جشن گرفتن است. عدد ۱۱ نقشی برجسته در جام جهانی آفریقای جنوبی دارد: بر توپ رسمی این دوره از مسابقات، ۱۱ رنگ مختلف نقش بسته که ۱۱ بازیکن یک تیم فوتبال، یازده زبان رسمی آفریقای جنوبی و نیز ۱۱ قوم اصلی این کشور را نمایندگی می‌کند.
توپ جام جهانی 2010 اولین بار در دسامبر سال گذشته در مراسمی با حضور دیوید بکام در کیپ تاون به نمایش درآمد.

عده ای معتقدند که در دوران اولیه زندگی بشری انسان با قلوه سنگها فوتبال بازی می کرد! این تصور چندان عجیب نیست چون جنس برخی از توپهای اولیه از سنگ بود!
تاریخچهء پیدایش توپ نشان می دهد که در زمانهای قدیم سنگ مدوری را به جای توپ امروزی به کار می بردند. اگر چه با این سنگ غلطان خو می شد توپ بازی کرد ولی بسیار خطرناک بود و به اصطلاح سر می شکست!
بعدها به جای سنگ از چیزهایی مانند استخوان مدور و چوب سوخته ساییده شده استفاده می کردند.
قدم مهم بعدی اختراع توپ نرمی بود که با بهم بستن الیاف و یا مواد دیگری مانند علف , نی و حتی برگ درختان به وجود آمد. در افریقا و آمریکای جنوبی از کائو چو توپ ساخته شد .
در معابد مصر توپهائی بدست آمد که از پوست حیوانات ساخته شده بود و داخل آنرا با یونجه پر کرده بودند . ولی توپ به صورتی که امروزه مشاهده می شود و از اختراعات قرن اخیر است.

آشنایی با تاریخچه‌ توپ‌های جام جهانی فوتبالاز آن زمان تا کنون توپ فوتبال دگرگونی‌های درخور توجهی را چه از لحاظ طراحی و چه از لحاظ جنس پشت سر گذاشته و روز به روز "گردتر" شده است.

شرکت آدیداس که از جام جهانی ۱۹۷۰ مکزیک تا کنون تولید و عرضه توپ برای مسابقات جام جهانی فوتبال را برعهده دارد، در هنگام برگزاری مراسم قرعه‌کشی دور نهایی جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی، توپ ویژه و رسمی این دوره از مسابقات را رونمایی کرد. این توپ که از ۸ تکه تشکیل شده، دقیق‌ترین یا به عبارتی گردترین توپ فوتبال محسوب می‌شود و «جابولانی» نام دارد.

«جابولانی» واژه‌ای است از زبان بانتو، یکی از یازده زبان رسمی در جمهوری آفریقای جنوبی که ۲۵ درصد مردم این کشور به آن صحبت می‌کنند. این واژه به معنای جشن گرفتن است. عدد ۱۱ نقشی برجسته در جام جهانی آفریقای جنوبی دارد: بر توپ رسمی این دوره از مسابقات، ۱۱ رنگ مختلف نقش بسته که ۱۱ بازیکن یک تیم فوتبال، یازده زبان رسمی آفریقای جنوبی و نیز ۱۱ قوم اصلی این کشور را نمایندگی می‌کند.

۶ تکه‌ای که از جنس مصنوعی هستند و توپ «جابولانی» را تشکیل می‌دهند، با استفاده از فرایندی گرمایی به هم چسبانده شده‌اند. برآمدگی‌ها یا شیارهای ظریف قرار گرفته بر روی این توپ، سبب می‌شود که جابولانی در هر شرایطی، بالاترین میزان کنترل را به بازیکن بدهد، پروازی ثابت داشته باشد و از این رو برای دروازه‌بانان بهتر مهارپذیر باشد.

تولد نخستین توپ رسمی جام جهانی در مکزیک

اولین بار در مسابقات جام جهانی ۱۹۷۰ در مکزیک بود که فدراسیون جهانی فوتبال به همراهی شرکت آدیداس توپی رسمی برای مسابقات در نظر گرفت.

این توپ که تل‌استار Telstar نام گرفت، نخستین توپ سفید و سیاه فوتبال بود و از ۱۲ قطعه‌ پنج‌ضلعی سیاه‌رنگ و ۲۰ قطعه‌ شش‌‌ضلعی سفیدرنگ تشکیل می‌شد. انتخاب نام تل‌استار به این خاطر بود که مسابقات جام جهانی ۱۹۷۰ برای اولین بار به طور مستقیم از طریق تلویزیون پخش شدند. دو رنگ بودن این توپ سبب می‌شد که بینندگان تلویزیون بهتر بتوانند آن را تشخیص دهند و آن را "ستاره‌ تلویزیون" بدانند.

در جام جهانی ۱۹۷۴ آلمان نیز Telstar بار دیگر ستاره‌ میدان بود. البته شرکت آدیداس نوشته‌ روی توپ را که در جام جهانی ۱۹۷۰ به رنگ طلایی بود، این‌بار به رنگ سیاه عرضه کرد و از آن گذشته نسخه‌ای دیگر نیز به رنگ کاملا سفید روانه بازار کرد که نام Telstar – Chile را یدک می‌کشید. انتخاب این نام بدین سبب بود که در جام جهانی ۱۹۶۲ شیلی، برای نخستین بار از توپی به رنگ یک‌دست سفید استفاده شده بود.

"رقص" توپ

جهان فوتبال در سال ۱۹۷۸ شاهد انقلابی مهم در طراحی توپ فوتبال بود. شرکت آدیداس که برای جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین توپ «تانگو» را عرضه کرد، در زمنیه‌ دوخت و تعداد قطعات به کار رفته تغییر به وجود نیاورد، اما از نقشی سه‌گوش یا سه‌وجهی استفاده کرد که با هم ۱۲ دایره‌ یکسان بر روی توپ پدید می‌آوردند و به آن چهره‌ای گردتر می‌بخشیدند. البته از لحاظ جنس و مقاوم بودن در برابر آب نیز توپ تانگو در مقایسه‌ با «تل‌استار» به مراتب بهتر بود.

در جام جهانی ۱۹۸۲ اسپانیا، نام توپ رسمی جام جهانی تغییری نکرد و از لحاظ طرح نیز کم و بیش ثابت ماند، اما از لحاظ فناوری دستخوش تحولی مهم شد: «تانگو»ی اسپانیا اگر چه مانند توپ‌های قبلی صددرصد از جنس چرم بود، اما در دوخت قطعات از نخی ضد آب استفاده شده و لبه‌ دوخت قطعات نیز ضد آب بود. با یاری این نوآوری بود که توپ درصورت بارانی بودن هوا آب کمتری جذب می‌کرد و چندان سنگین نمی‌شد.

انقلابی دوباره در مکزیک

در سال ۱۹۸۶ کشور مکزیک بار دیگر میزبان برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال بود و این‌بار نیز شرکت آدیداس با محصولی کاملا جدید پا به میدان گذاشت.

توپی که در این دوره از مسابقات مورد استفاده قرار گرفت، «آزتکا» Azteca نام داشت و نخستین توپ فوتبالی بود که صددرصد از جنسی مصنوعی ساخته شده بود. این انقلاب جدید سبب شد که توپ فوتبال، هم از مقاومت و عمر بیشتری برخوردار شود و هم از لحاظ ضد آب بودن پیشرفت کند. طراحان آدیداس برای نقش‌های روی توپ از معماری و نقاشی‌های قوم کهن مکزیک، یعنی آزتک‌ها، الهام گرفتند.

توپ رسمی جام جهانی ۱۹۹۰ ایتالیا «اتروسکو اونیکو» Etrusco Unico نام داشت و در طراحی آن رد پای هنر و معماری ایتالیا به خوبی نمایان بود. این توپ از لحاظ فناوری نسخه‌ تکامل‌یافته‌ توپ آزتکا بود، چرا که این بار طراحان آدیداس در قسمت داخلی توپ از لایه‌ای اسنفجی از جنس "پلی اورتان" استفاده کردند و به این ترتیب توپی صددرصد ضد آب به بازار دادند که در مقایسه با توپ‌های قبلی سریع‌تر نیز بود.

در جام جهانی ۱۹۹۴ آمریکا، تکنولوژی پیشرفته در زمینه تولید توپ به کار گرفته شد. توپ این دوره که «کوسترا» Questra نام دارد، نخستین توپ رسمی بود که از اسفنج پلی اتیلن ساخته شد و در مقایسه با توپ‌های پیشین سریع‌تر، دقیق‌تر و در عین حال مهارپذیر‌تر بود.

ورود رنگ

توپ رسمی جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه که «تری‌کولور» Tricolore نام دارد، نخستین توپ جام جهانی بود که بر آن رنگ‌های مختلف نقش بسته بود. طراحان آدیداس در طراحی و تولید این توپ از پرچم سه رنگ فرانسه (آبی سفید قرمز) و نیز خروس معروف فرانسه الهام گرفته بودند.

در این توپ نیز طرح اولیه‌ توپ تانگوی ۱۹۷۸ آرژانتین، یعنی نقش‌های سه‌گوش استفاده شده بود، اما در جام جهانی ۲۰۰۲ کره جنوبی و ژاپن طرحی کاملا متفاوت عرضه شد و عمر "سه‌گوش‌ها" به پایان رسید. توپ رسمی این دوره از مسابقات که از اسفنج مصنوعی ساخته شده بود، «فورنووا» Fevernova نام داشت و در طراحی آن نقش فرهنگ خاور دور به خوبی برجسته بود. این توپ که رویه‌ آن از سه لایه تشکیل می‌شد، از لحاظ پرواز دقیق و ثابت بود.

سایه‌ روح تیمی

توپی که شرکت آدیداس به مناسبت جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان عرضه کرد، «روح تیمی» نام داشت و از لحاظ طرح و دوخت با توپ‌های دوره‌های پیشین تفاوتی اساسی داشت. این توپ دیگر نه از ۳۲ قطعه‌ پنج‌ضلعی و شش‌ضلعی، که از ۱۴ قطعه به شکل‌های مختلف ساخته شده بود. با توجه به نوع دوخت و کم شدن شمار قطعات، توپ «روح تیمی» گرد‌تر از توپ‌های پیشین بود و همچنین سریع‌تر.

توپ مسابقات ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی نیز همانگونه که در آغاز اشاره شد، جابولانی نام دارد و از لحاظ طرح، جنس و دوخت، گامی دیگر در راه "گرد‌تر کردن" یا دقیق‌تر کردن توپ به شمار می‌رود.

پاکستان، مرکز شماره‌ یک تولید توپ فوتبال

و در پایان یکی دو نکته‌ جالب درباره توپ فوتبال که محیط آن باید بین ۶۸ تا ۷۰ سانتی‌متر و وزن آن بین ۴۱۰ تا ۴۵۰ گرم باشد. 

سالانه بیش از ۴۰ میلیون توپ فوتبال در جهان تولید می‌شود که ۷۵ درصد از آن در سیالکوت، واقع در استان پنجاب در پاکستان، صورت می‌گیرد. دوخت توپ‌ها را کارگران فقیر و در مواردی حتی کودکان زیر ۱۴ سال برعهده دارند. دستمزد آنان در ازای دوخت هر توپ، حدود ۶۰ سنت می‌شود.

یکی از کارگاه‌های توپ‌دوزی در پاکستان

البته در دوران اخیر شماری از شرکت‌های بزرگ تولید‌کننده لوازم ورزشی تنها با کارخانه‌هایی همکاری می‌کنند و به آنها سفارش می‌دهند که از کودکان کار استفاده نمی‌کنند.

تاریخچه توپ فوتبال جام جهانی

توپ جام جهانی

قطعا میلیادرها هوادار فوتبال با این جمله «اووه زیلر» اسطوره فوتبال آلمان که گفته بود:«راز فوتبال در توپ آن است» موافق و مخالف ، آن را قبول دارند.

فوتبال پر طرفدارترین رشته ورزشی بر روی کره خاکی است و همین امر مسابقات جام جهانی فیفا را به مهمترین رویداد ورزشی جهان تبدیل کرده است.

شرکت تولید کننده کالاهای ورزشی «آدیداس» از جام جهانی 1970 مکزیک تاکنون مسئولیت تولید توپ رسمی این رقابت ها را بر عهده داشته است اما شاید خیلی از هواداران فوتبال ندانند که این توپ چگونه تولید می شود.

در اولین فینال جام جهانی در سال 1930 به خاطر اصرار دو تیم فینالیست به استفاده از «توپ های مخصوص تیم خود» ، از دو توپ مختلف در هر دو نیمه استفاده شد اما از آن به بعد کشور میزبان اجازه یافت که توپ مسابقات را تامین کند.

توپ جام جهانی

در آن زمان توپ ها عمدتا از 12 تکه ساخته می شدند اما در جام جهانی 1954 از یک توپ 18 تکه ای در بازی فینال استفاده شد و از آن به بعد تا سال 1966 انواع توپ ها مورد استفاده قرار گرفتند.

به تدریج و با توجه به پیشرفت سریع فوتبال در چند دهه بعد ، کارشناسان تلاش های مستمری را برای تولید «توپ های بی نقص» انجام دادند.

نخستین بار آدیداس در سال 1970 یعنی 40 سال پیش و در شهر مکزیکوسیتی توپ جام جهانی را تولید و برای اولین بار آن را نامگذاری کرد. توپ «تلستار» ، توپی چرمی مرکب از 32 قطعه سیاه و سفید بود که به عنوان گردترین توپ آن دوره شناخته شد سپس توپ «دورلست» ساخته شد و بعد از آن نوبت به توپ «تانگو» رسید که در جام جهانی آرژانتین 1978 مورد استفاده قرار گرفت. این توپ به عنوان یک مدل برای پنج جام جهانی بعد نیز به کار رفت.

توپ «تانگو اسپانا» در جام جهانی 1982 عرصه ظهور توپ هایی از جنس مواد مصنوعی بود که گرچه اصولا از چرم ساخته می شد اما استفاده از یک لایه ضد آب پلی یورتن، آن را به یک محصول واقعی از عصر تکنولوژی تبدیل کرده بود. توپ های «آزتکا» ، «اتروسکو» و «کوئسترا» نیز به همین شکل ساخته شدند.

تاریخچه توپ جام جهانی

توپ «تریکالر» جام جهانی 1998 اولین توپ رنگی بود که استفاده شد در حالی که توپ های «فیورنووآ» و «تیمگیست» که در جریان مسابقات 2002 و 2006 مورد استفاده قرار گرفتند ، به دلیل گردی، دقت و مقاومت بیشتری که داشتند، انقلابی را در این زمینه به وجود آوردند.

نام توپ جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی «جابولانی» به معنای «جشن» به زبان زولو از زبان های رسمی این کشور است.

 

 

توپ جابولانی یازدهمین توپ تولیدی آدیداس برای جام جهانی بوده و هر یک از رنگ های یازده گانه روی آن نماینده یکی از بازیکنان تیم است.

طراحی توپ 2 عنصر مهم مردم آفریقای جنوبی را می ستاید: تنوع و هارمونی.

جابولانی مزایای بسیاری دارد. این توپ فقط از هشت تکه ساخته شده است. روی آن شیارهای بافتی نعلی شکلی حس می شود که بالاترین میزان کنترل، پروازی محکم و مهاری کامل را در هر شرایطی به بازیکن می دهد.

توپ رسمی دیدار فینال جام جهانی 2010 قرار است امروز سه شنبه طی مراسمی در ساختمان مرکزی شرکت آدیداس در آلمان رونمایی شود.

تاریخچه توپ جام جهانی تاریخچه توپ جام جهانی

در این مراسم علاوه بر روسای شرکت آدیداس ، فرانس بکن باوئر قیصر فوتبال آلمان و همچنین «کارلوس آلبرتو پریرا» سرمربی تیم ملی فوتبال آفریقای جنوبی حضور خواهند داشت.

توپ جام جهانی 2010 اولین بار در دسامبر سال گذشته در مراسمی با حضور دیوید بکام در کیپ تاون به نمایش درآمد.
طبقه بندی: تاریخچه های فوتبالی، 

  • دانلود فیلم
  • خرید vpn